[before_after type=”flip” before_src=”https://www.hizliokumakursuankara.com/wp-content/uploads/2018/09/Yerini-Bulma-Yontemi2.jpeg” after_src=”https://www.hizliokumakursuankara.com/wp-content/uploads/2018/09/Yerini-Bulma-Yontemi.jpg”]

[/before_after]

[divider style=”none”]

[/divider]

Yerini Bulma Yöntemi

 

Okumaya başlamadan önce hedef belirlenir. Okuyacağımız metnin içeriği ele alınır. İhtiyaç duyulacak olan bilgiler hızlı bir şekilde taranarak kitapta aranır ki öncelikle beynimiz ve belleğimiz bilgiyle ilgili olan yolları açsın, eski bilgileri yeni bilgilerle ilişkilendirerek daha kalıcı bir öğrenme sağlasın. Tarama yapılırken içindekiler kısmına göz atılır ve aranan yerler tespit edilir. Aranan yerlere kadar sayfalar hızıca geçilir ve ardından gerekli paragrafların altı çizilir. Sayfalara notlar alınır, önemli yerlerin %100 olarak anlaşılması için özet çıkarılır ya da notlar alınır. Okuma tamamlanır.

Dikkat etmeniz gerekenler:

  • Ne aradığınızı bilmelisiniz. Önceden düşünün.
  • Aklınızı amacınıza uygun yönlendirin. Farklı düşüncelere takılmayın.
  • Hızlı geçmeniz gereken yerlerde ileri okuma tekniklerini ve önemli yerlerde anlayarak hızlı okuma teknikleri uygulanır.

© 2018 Bilişsel Akademi, bu bilgiler Bilişsel Akademi’ nin kendi hızlı okuma kitabından alıntılanmıştır. Çoğaltılması dağıtılması ve alıntılanması yasaktır. Kaynak göstermeden sayfaya link vermeden kullanmayınız.