KPSS İçin Hızlı Okuma

KPSS, hayatınızı şekillendirecek en önemli sınavlardan bir tanesidir. Kamu kurum ve kuruluşlarına giriş yaparak işbaşı yapabilmek için bu sınavlardan başarı ile ayrılmanız şarttır. Sınava hazırlık süreci yaş ilerledikçe daha da zorlaşsa da bazı teknikler ile bu sürecin üstesinden gelmek mümkündür. Bilişsel Akademi KPSS için hızlı okuma kursu Ankara‘ da sizlerle birlikte hem sınava hazırlık hemde sınav zamanında oldukça işinize yarayacak.

Kursun amacını söylemek gerekirse sizi sadece hızlı bir okuyucu yapmak değildir. Aynı zamanda hızlı anlama ve düşünme kabiliyeti de sınavla birlikte kazanırsınız. Mesela bir kitabı 1 hafta mı anlayarak bitirmek istersiniz yoksa 1 günde mi? İşte bu sorunun cevabına göre eğitim kurumuza katılabilirsiniz. Kursumuz boyunca sizleri 4 farklı kademe bekliyor. Bunlar:

İlk Gün Eğitimleri: Bu eğitimlerde henüz kursa başlamadan önce okuma hızınızı ölçeriz. Sonrasında ilk gün 3 saatlik eğitim sonunda hızınızı tekrar ölçer ve bariz farkı görmenizi sağlarız. Eski alışkanlıklarınızdan kurtulduğunuz bir eğitimdir.
İkinci ve Üçüncü Gün Eğitimleri: Artık burada blok okumayı kavrarsınız. Metinlerin nasıl blok okunacağını öğrenerek hızınıza hız katacaksınız.
İleri Teknikler: İlk 3 gün boyunca elde ettiğiniz birikimden sonra artık ileri tekniklere giriş yapabilirsiniz. Burada anlayarak hızlı bir şekilde okumayı öğreniyorsunuz.
Ustalık: KPSS için hızlı okuma kursumuzun son gününde profesyonel bir okuyucu olarak aramızdan ayrılıyorsunuz.

Bu kurs aşamaları ile birlikte sınavdan ne kadar öne gelirseniz o kadar çok avantaja sahip olursunuz. Bu yollar sizin için en etkili ve basit öğrenme araçlarından bir tanesidir. İnsanların en dikkat ettikleri ve önemsedikleri şeyler hızlı okumanın gerçekleşmesidir. Ancak bizim için sadece hızlı bir okuma değil, aynı zamanda öğrenme ve anlama kabiliyetlerinizde de ciddi bir ilerleme olmasını sağlamaktır.

KPSS’ ye hazırlananlar hızlı okuma eğitimleri ile sınavda hem zaman kazanın hemde Türkçe bölümündeki uzun paragraf sorularını kısa sürede doğru çözün.

Kursumuz boyunca uzman eğitmenlerimizle birlikte çalışma fırsatı bulursunuz. KPSS için hızlı okuma kursunda sizleri bekleyen en önemli avantaj sınavdan ne kadar önce bu kursu aldığınız olmaktadır. Az kişilik sınıflarda hızlı bir şekilde alınan bu eğitimle birlikte sınavı yetiştirememe gibi bir derdiniz kalmayacaktır.

Hızlı ve Anlayarak Okuma

Hızlı ve anlayarak okuma, birim zaman içerisinde daha fazla kelimeyi anlayarak okumaktır. Hızlı ve anlayarak okumayı herkes başarabilir. Hızlı okumayı başarabilmek için tekniklerinin ve egzersizlerinin eğitimini almak gerekir. Eğitim almadan önce bunu yapabileceğine inanmak ve hızlı okuma ile ilgili yanlış bilinen bilgileri düzeltmek gerekir. Hızlı ve anlayarak okumanın ne demek olduğunu bilmeyen kişiler, hızlı okumada anlamanın gerçekleşmediğini söylerler. Oysaki hızlı okuma anlayarak yapılır. Okuma, bilgi edinmek için yapılır. Anlama olmadığında bilgi edinme olmayacağından hızlı okuma gerçekleşmiş olmaz.

Hızlı ve Anlayarak Okumayla ilgili Doğru ve Yanlışlar Nelerdir?

İnsanların bazılarının hızlı ve anlayarak okuma ile ilgili yanlış bildikleri bazı bilgiler vardır. Bu yanlış bilgiler ve doğruları şunlardır:

  • Yanlış bilgi: Kelimeleri tek tek okuma doğru okumadır.

Doğru bilgi: Kelimelerin tek tek okunması durumunda gözler sıfır noktasına iner. Sıfır noktasında zihin o kelimeleri seslendirme ihtiyacı hisseder. Seslendirme okumayı yavaşlatır. Daha hızlı anlayabilecek zihin seslere ve kelimelere takıldığından yavaşlama olur. Kelime kelime okumak yerine bloklar halinde okuma yapılırsa hızlanma gerçekleşir.

  • Yanlış bilgi: Okuma satır satır yapılmalıdır.

Doğru bilgi: İnsan beyni satır satır veya kelime kelime düşünmez. Okumak, satırları hatırlamaktan çok zihnin düşünmesiyle gerçekleşir. Göz paragrafın resmini çeker beyne yollar. Beyin aldığı bu bilgi üzerinde düşünür ve okuma gerçekleşir. Kelimelerle sınırlandırmak beyni, okumayı ve düşünmeyi yavaşlatır. Kelimelerle sınırlı kalmayıp daha geniş okuma yapmak gerekir.

  • Yanlış bilgi: Hızlı okuma zaman alan zahmetli bir iştir.

Doğru bilgi: Okuma insana bilgi kazandırır. Bilgi kazandıkça, hayatına kattıklarını gördükçe okumalar hızlanır. İnsana haz aldığı bir şeyi yapmak zahmet gelmez. Alıştırmaları, çalışmaları yeterince yapan bir kişi zorlanmadan hızlı okuma yeteneğine kavuşur.

  • Yanlış bilgi: Her kitabın her bölümü aynı değerdedir.

Doğru bilgi: Kitapların her bölümü ve her kelimesi önemli değildir. Bazı önemli noktalar, kelimeler ve cümleler vardır. Bunlar yakalandığında kocaman kitaplar çok daha hızlı okunur.

  • Yanlış bilgi: Hızlı okumak dikkati azaltır.

Doğru bilgi: Yavaş okuma sırasında cümleler arasındaki bağlantı koparılır. Böyle olunca yavaş okumada dikkat daha azalır.

  • Yanlış bilgi: Hızlı okumayı yapabilmek için ilkokul seviyesinden başlanmalıdır.

Doğru bilgi: İlkokul çocuklarına hızlı okuma eğitimi verilmez. Hızlı okuma eğitimleri 6.sınıftan başlar.

  • Yanlış bilgi: Her insan dakikada 10 bin, 25 bin, 80 bin kelime okuyabilir ve anlayabilir.

Doğru bilgi: Normal okuma hızına sahib kişiler dakikada ortalama 200 kelime okuyabilir. Hızlı okuma eğitimi alanlar ise 4 veya 5 katı kadar okuma yapabilir. Yani eğitimden önce bir haftada 1 kitap bitiren kişinin, eğitim aldıktan sonra aynı kalınlıkta 5 kitap bitirmesi doğru olandır. Bazı kursların veya kişilerin söylediği gibi 25 bin, 80 bin çok ütopik rakamlardır. Bunlar, insanın göz yapısına uygun olmayan rakamalardır.

kpss için hızlı okuma