[before_after type=”flip” before_src=”https://www.hizliokumakursuankara.com/wp-content/uploads/2018/09/Kaymagi-Alma-Yontemi.jpeg” after_src=”https://www.hizliokumakursuankara.com/wp-content/uploads/2018/09/Kaymagi-Alma-Yontemi2.jpg”]

[/before_after]

[divider style=”none”]

[/divider]

Kaymağı Alma Yöntemi

 

Televizyon programlarında mutlaka görmüşsünüzdür, programlara konuk olarak gelen insanlar ve genellikle çocuklar kısa sürede bir kitabı bitirebildiklerinden bahsederler. Süper zekalı insanlar gibi tanıtırlar. Eğer metnin tadını çıkarmak istiyorsanız bu yöntemi seçmemelisiniz.

Önceden bir bilginiz olmayan, ilk defa gördüğünüz metinler için bu teknik uygulanabilir. İleri okuma tekniklerinin uygulandığı bir yöntemdir.

300 sayfalık bir kitap bu teknik ile 15 – 20 dakikada bitirilebilir. Kaymağı alma yönteminin temel taşı metnin ana düşüncesini bulmaya çalışmaktır. Önemli ve ihtiyacınız olan yerleri anlayarak hızlı okuma tekniğiyle, diğer yerler ise ileri okuma teknikleriyle okunacaktır. Detaylara takılmamanız gereklidir.

© 2018 Bilişsel Akademi, bu bilgiler Bilişsel Akademi’ nin kendi hızlı okuma kitabından alıntılanmıştır. Çoğaltılması dağıtılması ve alıntılanması yasaktır. Kaynak göstermeden sayfaya link vermeden kullanmayınız.