[before_after type=”flip” before_src=”https://www.hizliokumakursuankara.com/wp-content/uploads/2018/09/Dikkatli-Okuma-1-1.jpeg” after_src=”https://www.hizliokumakursuankara.com/wp-content/uploads/2018/09/Dikkatli-Okuma-12-1-1.jpg”]

[/before_after]

[divider style=”none”]

[/divider]

Dikkatli Okuma

Dikkatli okumada dikkat etmemiz gereken ilk husus, kendimizi tanımamızdır. Bildiğiniz üzere insanlar ilgilerini çeken konulara daha da yoğunlaşırlar. Öyle ki sevdiği işlerle uğraşan insanlar zamanın nasıl geçtiğini bile fark edemezler. Okuma sırasında da bu kural olduğu gibi geçerlidir. Eğer dikkatinizi ve ilginizi çeken bir konuyla ilgili okuma yapıyorsanız, okuduğunuz metin hem aklınızda daha kalıcı olur hem de daha iyi anlarsınız.

Ancak bu noktada belirtmemiz gereken bir diğer nokta vardır, hayatta her zaman sevdiğimiz konuları okuyacağız diye bir kural yoktur. Sevmediğimiz konularda bir şeyler okumak hepimize daha zor gelmektedir, bu sebepten dolayı da okuduklarımızı anlamamız ve hafızamızda kalması oldukça zordur. Önemli olan hususlardan bir diğeri ise hoşlanmadığımız, düşünce yapımızla çelişen yazılarda ön yargımızı kapatıp okumamızdır. Bu tür yazılarda konsantrasyonunuzu uzun süre ve bozulmadan devam ettirebilmek için ön yargısız okumanız gerekmektedir.

İlk yapılacak şeylerden birisi ön okumadır. Buna kısaca okunacak yazının tanınması ve beynimizdeki o yazıyla ilgili oluşmuş nöronların yollarının harekete geçirilmesidir. Azami derecede okunacak konu ile ilgili ilgi noktası oluşturmalıyız ki, daha açık ve uyanık bir akılla yazımızı okuyup, daha iyi anlamamızı sağlayalım. Yavaş okumak konsantrasyon eksikliğinin önemli bir unsurudur. Bu sebeple okuma hızımızın dikkat ile birleştirilerek artırılması aynı zamanda algılamamızı da kolaylaştıracaktır. Bir metin okurken konsantrasyonun önemi en önemli unsurlardan biridir, konsantrasyonunuzun iyi olması demek okuyacağınız metinlerin daha iyi anlaşılıp, hafızanızda kalması demektir.

© 2018 Bilişsel Akademi, bu bilgiler Bilişsel Akademi’ nin kendi hızlı okuma kitabından alıntılanmıştır. Çoğaltılması dağıtılması ve alıntılanması yasaktır. Kaynak göstermeden sayfaya link vermeden kullanmayınız.